Ahogy nő a digitális kulturális örökség online elérhetősége, úgy lesz egyre fontosabb, hogy a felhasználók ne csak passzívan olvassák a szöveget, hanem aktívan újra is hasznosítsák azt. Az E-Space MOOC missziója, hogy megmutassa, hogyan legyünk kreatívak az Europeana-val es a digitális-kulturális tartalommal, ezzel demonstrálva, hogy mit tud az Europeana nyújtani a tanuló közönségnek és, hogy a kulturális tartalmak nem csupán külső szemlélődésre szolgálnak, hanem hogy aktívan együtt éljünk velük es használjuk őket.
A kurzus az E-Space előtanulmányok tapasztalatairól szól, es bemutaja kutatásaik, elemzéseik es teszt eseteik eredményeit. Az E-Space MOOC nevelési célzata, hogy a kutatás során gyűjtött oktatóanyagokkal, applikációk és eszközök próbaverzióival, olvasmányokkal, hasznos tippekkel és a bevált gyakorlatokkal könnyítse az Europeana-n található kulturális örökség tartalmához való hozzáférést és az újrafelhasználás lehetőségét.
Légy akár kulturális örökség iránt érdeklődő diák vagy tanár, könyvtáros, muzeológus, levéltáros vagy kurátor, szoftverfeljlesztő vagy amatőr ezt a kurzust neked találták ki. Minden modul három szintre van osztva, hogy kielégíthesse minden jelentkező szükségeit:
- Szint : ez a szint amatőröket, diákokat és tanárokat céloz meg. Az ezen a szinten elérhető információ tágan foglalkozik a digitális kulturális örökség témakörével; különböző tartalmak prezentálására kerül sor, amiről aztán a hallgatók megtanulhatják, hogyan használható fel könnyen újra. Ezen a szinten sem technikai tudás sem kulturális szektor mögött megbúvó mechanizmus értése nem feltétel.
- Szint: ez a szint könyvtárosokat, muzeológusokat, levéltárosokat és kurátorokat céloz meg és kifejezett szakmai tudást igényel. A cél, hogy az ezekben a szektorokban dolgozó szakemberek felfedezzenek és megértsenek olyan hasznos eszközöket, amik például E-Space-en és a Europeana Labs-on találhatók, és amiket később felhasználhatnak gyűjteményeik új és káprázatos remixelésére újragondolására és újrahasznosítására.
- Szint: ez a szint szoftverfejlesztőket céloz meg. Ez a rész a legtechnikaibb minden modulban és azt a célt szolgálja, hogy a szoftverfejlesztők olyan eszközöket ismerjenek meg amivel később dolgozni is tudnak (pl. multiképernyős eszköztár, Europeana API-k, …).
A kurzus 8 modult tartalmaz:
- Bemutatkozás: Ez a modul bemutatja a MOOC-ot és az Europeana Space projektet a közönségnek. Ezen felül tanácsokkal lát el azzal kapcsolatban, hogy hogyan navigáljunk magunkat át a kurzuson, azok moduljain és egységein.
- Fotográfia: Ebben a modulban a résztvevők megtanulhatják hogyan alkossák meg saját sztoriaikat korabeli online fotókkal, használva Europeana és más tartalmakat keverve azokat személyes narratívákkal és képekkel.
- Nyílt és Hybrid publikálás: Ebben a feladat alapú modulban a résztvevők megtanulják hogyan rakjanak össze egy online könyvet amihez esettanulmányként a ‘Photomediation: An Open Book’-ot fogják használni. Ebben a modulban a legkülönbözőbb anyagok kerülnek felhasználásra: online cikkek fotográfiáról és más művészetekről, vizuális anyagok, használati utasítás CC-licenszelt anyagok fel- és újrafelhasználásához, ‘Open Acces’ és ‘Open and Hybrid Publishing’ modellek. Ennek a modulnak a legizgalmasabb része az, hogy a résztvevők szabadon és játékosan gyakorolhatják a ‘Photomediaton’ anyagok újrahasználását és remixelését így megteremtve a saját ‘Open Book’-jukat.
- TV:Az Europeana Space, a kulturális örökség újrafelhasználásának különböző lehetséges forgatókönyveire fókuszálva, kifejlesztett egy sor multiképernyős tv-applikációt. A résztvevők megtanulhatják, hogyan használják fel az archív felvételeket online, milyen formátumok léteznek, valamint, hogy milyen technológiát és kódolási nyelvet kell használni arra, hogy a videófelvételeket a tv beállításokban elérhetővé tegyük.
- Tánc: Az E-Space Dance Pilot MOOC különböző tevékenységeket kínál az ebben a modulban résztvevőknek egyetemistáktól egészen posztgraduális diákokig kisérleti tánceszközök bemutatására és előmozdítására. Ezek az aktivitások lehetővé teszik, hogy a résztvevők felépítsék saját táncgyűjteményüket és megértsék, hogyan segitenek az online kommentár-eszközök a tánc analizálásában és létrehozásában.
- Múzeumok: Ez a modul segít a résztvevőknek a web és mobil bázisú szolgáltatások testreszabásában jól bevált gyakorlatok és tanulságok megosztásával. Ezek a szolgáltatások nemcsak a látogatóknak lehetnek fontosak a jövőben, hanem a múzeum dolgozóinak is, különösen azoknak akik oktatói munkát végeznek.
- Intellektuális tulajdonjog kulturális vállalkozóknak: Ez a modul átvezet az intellektuális tulajdonjog kezelésének folyamatán a kezdeti ötletektől egészen a megvalósításig. Itt megtanulhatod hogyan fejlessz ki egy világos stratégiát a digitális kulturális tartalom kereskedelmi célú felhasználásával kapcsolatban. Megismerkedhetsz E-Space eszközökkel és esettanulmányokkal amik demonstrálják hogyan tisztázz szerzői jogokat és nyílt forrású újrahasznosítható tartalmakat; hogyan kivitelezz intellektuális tulajdonjog auditot és kockázat managementet. Ezen felül megtanulhatod, hogyan közelíts meg engedélyeztetési folyamatokat és intellektuális tulajdonjogot az ún. ‘hackathon’-okkal kapcsolatban, továbbá üzleti modellezést es inkubációt.
- Kreatív marketing: Ennek a modulnak a célja, hogy az új media használatával stimulálja a kulturális tartalom kommunikációjához kapcsolódó kreatív ötleteket továbbá, hogy megmutassa hogyan érhető el nagyobb és elkötelezettebb közönség úgy, hogy a szociális média erejét kombináljuk a történetmeséléssel.
Az Europeana Space MOOC Kreatívan a digitális örökséggel tervezett időpontja a 2016/17es tanév első szemesztere és 2016 október 10én kezdődik.